Порушення прав осіб з інвалідністю у з/п 10378

Функції

Доброго дня! Маю питання по нашумілому законопроекту 10378.

Мене звати Олександр, мені 38 років. Я одинока людина, власної сім'ї не маю, проживаю разом із батьком 1957 р.н., матір'ю 1958 р.н. і тіткою 1952 р.н. (сестрою батька). Інших близьких родичів, які би з нами проживали, або бодай перебували в Україні, ми не маємо. Моя тітка - одинока людина, не має дітей, не має близьких родичів крім мене і мого батька (її брата). Вона інвалід дитинства, а з 2003-го року - інвалід 1-ї групи по зору (5% гострота зору, 15° поле, майже сліпа), має середньо-важку ступінь глухоти та вестибюлярні розлади. Має висновок МСЕК про довічне призначення групи (хвороба зору невиліковна і тільки прогресує) і потребу у постійному сторонньому догляді. Раніше догляд за нею здійснювали по мірі можливостей я і мій батько, фактичним законним доглядальником був він. Але батько переніс інфаркт, має ІХС, гіпертензію і цукровий діабет. Моя мати хворіє на психічні і неврологічні розлади, має м'язову атрофію. Вся відповідальність з догляду лягла на мене, і я сумлінно свій обов'язок виконую. Навіть змушений був перейти на самозайнятість (роботу на дому). Згідно висновків лікарів-спеціалістів, а також сімейного лікаря, вони (батько і мати) ні за віком, ні за станом здоров'я не можуть здійснювати постійний догляд. З 1-го лютого 2023 р. я, як особа, пов'язана спільним побутом і найближчий "здоровий" родич, здійснюю за тіткою постійний догляд на законних підставах, стою на обліку в УСЗН і отримую компенсацію. 

У проекті закону 10378 від 25.12.2023 зі ст. 23 вилучили норму про відстрочку для осіб, які здійснюють постійний догляд за особою з інвалідністю 1-ї групи не з числа найближчих родичів. Тепер перелік таких осіб (інвалідів 1-ї та 2-ї груп, за якими здійснюється догляд) пропонується обмежити 

- родичами 1-го ступення споріднення

- чоловіками/дружинами чи їх батьками

- особами, що визнані судом НЕДІЄЗДАТНИМИ

Моя тітка не є мені ні родичем 1-го ступеня споріднення, ні недієздатною особою.

На вашу думку, чи можна таку редакцію ст. 23 вважати такою, що порушує права осіб з інвалідністю, визначені Законом України Про соціальні послуги. А саме порушення права інваліда 1-ї групи на постійний сторонній догляд і права на безперервність цього догляду?

Дякую за будь-яку консультацію. З повагою , Олександр.

Відповіді

  • Yurii_EnableMe
    Функції

    Олександр, добрий день!

    Законпроект ще не є законом. Наразі документ з пропозиціями від Кабміну знаходиться на опрацюванні у Верховній Раді України.

    Давайте дочекаємося, як депутати проголосують за законопроект та у якому вигляді. Прогнози давати ще зарано

    Після Верховної Ради президент України ще може накласти вето та не підписати цей закон про мобілізацію

  • setool3box
    Функції

    Дякую, Юрію. Я чудово розумію, що це ще не ЗАКОН, а ПРОЕКТ закону. Тому і спитав, чи можна ТАКУ РЕДАКЦІЮ вважати такою, що порушує права ОЗІ. Саме для того спитав, щоби було з чим (в плані посилання на нормативно-правову базу) звернутися до діючих депутатів ВР із пропозицією звернути увагу саме на ст. 23.

  • Yurii_EnableMe
    Функції

    Якщо у вас є особисті пропозиції, та ви знаєте кому та куди їх можна надіслати, то радимо спробувати це зробити

  • Yurii_EnableMe
    Функції

    А щодо питання, чи може такий закон порушувати закон, не зможемо підсказати ((

    На мою особисту думку, там в цьому законопроекті потрібно багато чого корегувати

  • Настя
    Функції

    @setool3box Ми справді не можемо відповісти, чи порушуватиме Закон у цій редакції права людей з інвалідністю. Але, якщо дозволите, я б на вашому місті звернулася до юриста, котрий займається захистом прав людей з інвалідністю. Він і відповість на питання, і підкаже, як діяти у випадку прийняття законопроекту у даному вигляді, щоб забезпечити Вашій тітці належний догляд.

    Знаю, що такі юристи працюють у Гельсінській спілці з прав людини - спробуйте звернутися туди.

  • setool3box
    Функції

    Дякую, Настя! Дійсно, потрібно звернутися.

Категорії