Тривожність: види, діагностика, правила свободи від тривоги

Функції
Maryna_Koptel
Maryna_Koptel expert
відредаговано 23. лис 2022, 12:44 в Ментальне здоров'я

Тривожність - один з найпоширеніших психічних розладів. Вона зустрічається вдвічі частіше, ніж депресія. Особливо зараз тривожність стала невід'ємною частиною життя, помітно впливаючи на його якість та загальний стан здоров'я.


Прийнято виділяти шість видів тривожних розладів:

Ізольовані фобії.

Боязнь певної ситуації чи стимулу: літаків, ліфтів, глибини, деяких тварин та ін.

Панічний розлад.

Це страх своїх фізиологічних і психологічних реакцій на лякаючі стимули. По суті – страх панічної атаки.

Обсесивно-компульсивний розлад (ОКР).

Коли турбують образи, що повторюються, або думки (обсесії) – наприклад, про отруєння, втрату контролю, можливу помилку або неналежну поведінку.

Генералізований тривожний розлад.

Це схильність завжди про все хвилюватися. Людина намагається уявити всі можливі негативні наслідки будь-якої події і придумати способи запобігти їм. Розлад часто супроводжується фізичними симптомами стресу: безсонням, м'язовою напругою, проблемами із травленням та ін.

Соціофобія.

Побоювання осуду з боку інших людей. Симптоми соціофобії включають величезну напругу, нав'язливі переживання, пов'язані з соціальною взаємодією, схильність до самоізоляції та самотності.

Посттравматичний стресовий розлад (ПТСР).

Він передбачає страх, викликаний зіткненням із серйозною загрозою чи травмою. Люди з ПТСР часто наново переживають травматичний досвід у нічних кошмарах або через раптове повернення яскравих переживань, намагаються уникати ситуацій, що пробуджують хворобливі спогади. Їм властиві дратівливість, напруга та надмірна настороженість.


В основі тривоги, яку відчуває сучасна людина, лежить інстинктивна обережна поведінка, яка має коріння у доісторичній епосі, зокрема – у періоді, коли люди жили групами та племенами.

Для того, щоб навчитися справлятися з тривогою, важливо зрозуміти: спочатку вона працювала на виживання виду та покращення адаптації до умов навколишнього середовища.

Здавалося б, страху позбавитися просто - потрібно зіткнутися з тим, чого боїшся і зрозуміти: насправді це не так жахливо і небезпечно, як здається. Головне при цьому – переживати цю подію у безпечному контексті. Однак, у реальному житті все набаго складніше.

Хороша новина в тому, що тривожність піддається лікуванню і досить успішно.

 

Роберт Ліхі, автор книги «Свобода від тривоги. Впорайся з тривогою, поки вона не розправилася з тобою» запропонував

правила свободи від тривоги:

Правило 1.Реалістично дивитися на речі

Поставте собі такі питання:

1. Чи розглядаю я всю доступну інформацію чи звертаю увагу лише на негатив?

2. Мої прогнози засновані на фактах чи відчуттях?

3. Чи я перебуває у владі уяви?

4. Чи я реалістично оцінив ймовірність лякаючого мене результату?

Правило 2. Упорядкувати наслідки

Запитання:

1. Що насправді відбувалося в таких випадках у минулому?

2. Який найгірший із реально ймовірних сценаріїв розвитку подій?

3. Що буде поганого, якщо це станеться?

Правило 3. Відпускати ситуацію

Вам не потрібно контролювати свої думки та почуття. Ваша тривога - це насправді протистояння тривозі. Як тільки ви відмовитеся від контролю, дозволите розуму і тілу розслабитися, відчуття та думки зможуть проходити крізь вас, повз вас – без боротьби.

Правило 4. Прийняти тривогу

Замість того, щоб уникати тривоги, ставтеся до неї як до корисного досвіду. Чим частіше ви так робитимете, тим буде легше. Коли ви навчитеся робити те, що вас турбує, ви зрозумієте: це не небезпечно, не скінчиться катастрофою і контролювати те, що відбувається, не потрібно.


Для діагностики наявності/ступеня тривожного розладу, а також з'ясування, чи варто звертатися за допомогою до фахівця, можна самостійно пройти такі тести.


Шкала тривоги Спілбергера (STAI)

Використовується для самооцінки рівня тривожності в даний момент (реактивна тривожність як стан) і особистісної тривожності (як стійка характеристика людини).


Шкала Занга для самооцінки тривоги (ZARS)

Це тест для самооцінки та вимірювання ступеня виразності різних фобій, панічних атак та інших тривожних розладів.

 

Опитувач генералізованого тривожного розладу (GAD-7)

Вимірює ступінь вираженості тривоги. Використовується у діагностиці генералізованого тривожного розладу та інших станів, що супроводжуються тривогою.

Категорії