Переїзд в іншу державу ЄС з Польші під тимчасовим захистом

Функції

Всім вітання. Питання таке - в якій країні Євросоюзу буде можливість найлегше облаштуватись у випадку відʼзду з Польші? Ситуація така, що маю віддалену роботу на американського працедавця і враховуючи потенційні зміни до правил тимчасового захисту в Польші (з 30 червня 2024-го), може скластись ситуація, за якої треба буде обирати іншу країну.

Брати соцвиплати не планую (як і не брав їх в Польші), планую винаймати житло. То ж цікавить в яких з країн буде найпростіший бюрократичний шлях отримання тимчасового захисту + вищий шанс винайняти квартиру, будучи під тимчасовим захистом.

Звісно, що поки що нема навіть напрацювань щодо змін в правилах перебування в Польші і вони можуть виявитись прийнятними для продовження перебування тут, але все ж хочу розуміти потенційні варіанти для себе на майбутнє.

Заздалегідь вдячний тим, хто поділиться думками чи досвідом.

Відповіді

  • Yurii_EnableMe
    Функції

    Роман, вітаю) На ваше питання не має однозначної відповіді. Бо це індивідуально

    @Dmitri поділись будь ласка своїми думками щодо переїзду, @Olga_EnableMe поділись своїм досвідом будь ласка 🤗

  • Romanzp94
    Функції

    Та я розумію, але різні враження і досвіди можуть дати віддалене враження і думку з цього питання. Дякую)

  • Olga_EnableMe
    Функції

    @Romanzp94

    Все залежить від вашої мети - чи ви хочете просто в мирі пересидіти війну, чи плануєте отримувати робочу візу та громадянство.

    Після Польщі вам не буде важко отримати прихисток в іншій країні, але звісно краще аргументувати чому саме ця країна - наприклад, через потребу в певному кліматі через стан здоровя або перспективу отримання робочого контракту в цій країні. Процедура в усіх країнах триває 1,5 місяці чи навіть більше, тут немає менш бюрократичної країни. З досвіду - я отримувала в Швейцарії та Італії, тривалість процесу була півтора-два місяця. Краще подавати документи через центр біженців, у них ці схеми простіше налагоджені. Але і в індивідувальному порядку все можливо, з досвіду друзів в Італії, Іспанії, Німеччини, Швейцарії - знаходите житло, переїжджаєте, несете документи і чекаєте на результат.

    На носі літо, особисто я би шукала країну, де більше сонця - воно лікує депресію та та всі ці пригнічені стани біженців. Адже Норвегія, Данія та інші північні країни через нестачу сонця та інші соціальні фактори мають статистично високий рівень депресії серед населення, там навіть можна на роботі брати тривалий лікарняний через депресію. Хоча ці країни вважаються з дуже високим рівнем соціального благополуччя та високими зарплатнями - але всі сумні і хворі.

    Отже для нетривалого перебування раджу вам розглянути країни, де дешевше проживання - Іспанія чи Італія. Також там досить спокійно ставляться до роботи без контракту. Крім того, в Іспанії є віза фрілансера, тобто ви там зможете мати внж і по закінченню війни. Але варто вважати, що зараз починається сезон і ціни на житло суттєво зростають з травня - від 200-300 за квартиру в несезон до 1000-1500 в сезон травень-вересень. Але можна винайняти житло подалі від моря, в горах за ті самі 200-300. На зекономлені кошти краще купити автомобіль або скутер. З досвіду ви можете легко знайти житло для тривалої оренди через airbnb чи booking. Варто також врахувати клімат в цих країнах взимку - він вологий, на стінах швидко виростає чорна пліснява, з якою важко боротись, опалення в будинках немає, тому буквально доводиться спати в куртках і шапках. Обігрівачі в старих будинках вибивають пробки, тому користуватись неможливо.

    В країнах, де платять соціал, до вас прискіпливіше будуть ставитись і можуть відмовити в прихистку через те, що вже мали в іншій країні. Утім прихисток в Польщі вам не стане перешкодою, але ви маєте від нього відмовитись і прибути до країни призначення без жодних діючих прихистків і бажано з доказами цього. Інакше вам можуть знадобитись адвокати, щоби подавати на апеляцію. Наприклад, мені в Швейцарії влаштували тривалий "танок з бубном" навкого мого попереднього прихистку в Італії - вимагали "довідку, що я не маю там прихистку". Звісно такі довідки не існують, і вони просто потріпали мені нерви.

    При більш тривалому перебуванні та бажанні отримати громадянство також варто враховувати інших членів родини - якщо ви фрілансер і можете бути легалізованим наприклад в Іспанії, то чим будуть займатись інші члени родини, щоби отримати свої документи. Адже кваліфікрваної роботи з контрактом у вищезгаданих країнах мало. Також вам потрібно буде вчити мову країни і здавати потім іспіти для працевлаштування та легалізації - тому варто враховувати особисті навички та вподобання: наприклад: якщо ви вже володієте і любите німецьку, то вам їхати до цих країн краще. Також зверніть увагу на кухню, клімат, культуру - чи все вам ок? Придивіться до свого рівня толерантності - чи підійде вам Франція та Італія, Бельгія, де багато мігрантів, і досить шумних та подеколи агресивних та кримінальних. Чи зможете розгулювати по Голандії чи Швейцарії серед райдужних прапорів та чоловіків в бікіні. Мені особисто важко радіти лігалайзу Європи - я гублюсь серед смороду CBD, який тут курять просто по вулицях (він у мене викликає панічні атаки). Також врахуйте свій ЖКТ та його стан здоровя - чи зможете ви обходитись без овощів та сметани на піцці-пасті в Італії? Чи зможете ви харчуватись без мяса, як наприклад в Швейцарії, де воно дороге. Звиклі нам "українські" продукти є далеко не в усіх країнах. Також чи зможете ви їхдити на велосипеді по Голандії чи Швейцарії, де дуже дорогий проїзд у транспорті та утримання автомобіля? Тому ютюб вам в поміч, подивіться огляди блогерів по тривалому проживанню різних країнах.

    Власне ваші особисті вподобання та особливості варто враховувати і при нетривалому перебуванні, адже вам там жити, ходити серед тих людей, їсти ту їжу та спати взимку в шапці і куртці, і невідомо скільки. Наприклад, мені не підходить вологий клімат та харчування в Італії, а також дуже не подобається німецька та іспанська мова, і я не можу перебувати довго без сонця. Все це впливає на здоровя та психіку і як результат на якість життя та роботоспроможність. А життя проходить, поки ми "пересиджуємо". То ж подбайте про себе.

  • Olga_EnableMe
    Функції

    @Romanzp94

    Є ще варіант з хостами - оселитись у місцевих людей, вони за це отримують за вас гроші від держави, а вам в цьому випадку простіше отримати документи, адже хости виступають гарантом. Таких можна знайти в інтернеті, фейсбуці чи через спеціальні організації.

    Утім обережніше) деякі такі хости шукають робочу силу взамін на житло.

    З мого досвіду - чудова бабця англійка і переможниця всяких кінних конкурсів в Лондоні за кімнату в заміському будинку хотіла (НЕЛЕГАЛЬНУ звісно) роботу з 8 до 5 по догляду за стайнею. Іншими словами - шукала українців, щоби гімно розчищали. Про це вона мені мило говорила в лице по відеозвязку і я не розумію, чому я не записала цю розмову і не передала у відповідні органи Великобританії.

    Ще один чудовий італієць-підприємець на сайті ICANHOST видає себе за добродійника, але по факту шукає шаровий секс. Він приймає у себе виключно українок (при цьому він за Путіна), активно їх розводить на секс, при цьому БЕРЕ ГРОШІ за оренду кімнати).

    Ще одна чудова австрійка надала мені список робіт з ремонту та догляду за її садом-городом за кімнату без удобств.

    Тому з вашим робочим контрактом вам простіше знайти квартиру в інтернеті, а документи вам дадуть, адже будуть дуже раді, що вам не потрібен соціал. Лише вважайте на витрати на рівень життя в цій країні і чи ви подужаєте медстраховку, харчування та оренду. Наприклад, в Швейцарії обовязкове медстрахування, коштує 350-500 євро на особу, плюс оренда житла 600-2500, харчування 400, транспорт дуже дорогий. Сюди ще сигарети алкоголь одяг поїздки. Отже вам треба заробляти від 2000 на одного лише себе. Як я вже писала вище - в Італії чи Іспанії з цим простіше.

  • JuliaFlower
    Функції

    Я б порадила б розглядати країну, де найменше країна перевантажена біженцями

  • Romanzp94
    Функції

    Дякую за таку розгорнуту відповідь. Є багато про що подумати. Стосовно житла от цікавить момент. Очевидно, що немісцевим нелегко винайняти житло будь де плюс мінус. І цікавить, що ви описали ситуацію, коли спочатку домовляєшся про житло, а потім вже йдеш з цією угодою подаватись на захист. То ж питання - а хіба для орендодавців не буде перевагою вже наявність захисту чи як воно влаштовано? Я то вже це пишучи пригадую, що в Польші було так само, бо я спочатку заселився в квартиру, а вже потім пішов отримав песель. Але все одно цікавий момент.

  • Romanzp94
    Функції

    Логічно, так. Хоча, з іншого боку, не менш логічно думати, шо якшо в якійсь країні багато наших під захистом, то там не так складно осісти. Але може бути по-різному.

  • Olga_EnableMe
    Функції

    Романе,

    це я пишу з досвіду. Моя подруга з прихистком іншої країни винайняла квартиру в Італії по airbnb, а потім вже подавала на документи. Інший друг з прихистком Чехії винайняв квартиру в Іспанії, після чого подався на прихисток і отримав. Для орендодавців скрізь аргумент - робочий контракт. Ці обоє мої друзі мали робочі контракти на 3000 євро і більше в місяць.

    Навіть коли я жила в Італії з документами, то мені не дуже італійці хотіли здавати без робочого контракту. Орендодавцям потрібні гроші, а не ваші документи. Ви можете бути хоч китайцем за паспортом, лише дайте підтвердження того, що ви платіжоспроможні.

  • Olga_EnableMe
    Функції

    Romanzp94

    Якщо я не помиляюсь, то ви можете зі своїм песелем пожити в певній країні та подивитись чи вам все ок. А потім вже відмовлятись та подаватись на місці.

    Не знаю точно як польський прихисток, але наприклад швейцарський (без соціалу, якщо ви незалежні) та італійський дають вам право перебування в іншій країні до півроку. Це я уточнювала безпосередньо в міграційній службі Швейцарії - розпитувала як бути якщо мені відмовлять в Швейцарії з прихистком. Вони сказали, що я можу винаймати спокійно житло в Швейцарії з італійським прихистком та жити півроку, потім виїжджати та повертатись.

    Відповідно і ви, можете на якийсь час (згідно правил вашого песеля) виїхати за межі Польщі "на розвідку" і роздивитись чи вам все ок в цій країні. Можна для початку знімати кімнати, у тих же наших мігрантів.

  • Dmitri
    Функції

    @Romanzp94 вітаю. Взагалі то за даними Євростату окрім Польщі, найпопулярнішими країнами серед українських біженців є Німеччина та Чехія. Чому Німеччина зрозуміло - розвинена інфраструктура, економіка та все ж залишаються соцвиплати, але навіть якщо ви від них не залежите, Німеччина, як то кажуть, золота середина для того, щоб перечекати закінчення бойових дій.

    В Чехії простіше з роботою та мовою, однак за досвідом знайомих, знайти житло в великих містах складно. Там не так як у нас: подивився житло, підходить - орендую. Там всі стосунки виключно через ріелтора, оплата за пів року (включно з комунальними), а орендодавець до двох тижнів може обирати між кандидатами на своє помешкання. В малих містах і селищах з житлом простіше, але геть погана інфраструктура, а на вихідних майже нічого не працює, тому все одно доведеться сідати на потяг та їхати до цивілізації. Втім, менталітет в чехів дещо ближчий до українського, тому саме з цієї точки зору, якщо вам це важливо, то буде комфортніше.

    Ще з досвіду знайомих міг би порадити Болгарію. Порівняно з іншими європейськими країнами біженців там не так багато, але великий плюс в тому, що можна орендувати відносно дешеве житло навіть недалеко біля моря. Зважаючи на туристичну інфраструктуру і порівняно невисокі ціни (навідміну від інших країн Європи), там може бути цілком комфортно.

    А взагалі то моя колега, що писала вище, має рацію - передивіться ютюб, там зараз багато тематичних відео, знятих самими біженцями, і вам буде легше орієнтуватися у всіх плюсах та мінусах країн.

    Допомога

  • Romanzp94
    Функції

    Дякую за відгуки всім. Дуже змістовні і корисні)

Категорії