Як боротися з почуттям провини?

Функції
Halyna_ua
Halyna_ua
відредаговано 2. кві 2023, 23:32 в Ментальне здоров'я

Добрий вечір. Ми вже декілька місяців живемо на півдні Німеччини. Я вчу німецьку, активно шукаю роботу, розсилаю резюме, дитина відвідує школу. Не скажу, що нам все подобається, але не все й погано. Але в мене постійне почуття провини особливо перед знайомими, що лишились в Україні. Мені складно з ними спілкуватись, я не можу ділитись з ними навіть фото. Може боюсь засудження. Допоможіть зрозуміти, що з цим робити.

Найкраща відповідь

  • Maryna_Koptel
    Maryna_Koptel expert
    Відповідь ✓
    Функції

    Добрий вечір, @Halyna_ua

    Почуття провини в данній ситуації і обставинах цілком нормальне. Те, що ви можете боятись засудження - це також цілком адекватне почуття. Тому що це свідчить про вашу емпатію. Тобто здатність сприймати почуття та стан знайомих, котрі зараз в Україні і розуміння того, що фото з Німеччини зараз можливо "не на часі". Ваше почуття провини може бути проявом комплексу вцілілого. Якщо у вас є близькі люди, котрі вас розуміють, поговоріть про це з ними або ж поспілкуйтесь з психологом. Подумайте про те, що вам є задля кого бути там, де ви є зараз. Більш зосередьтесь на теперішньому: що ви можете корисного зробити зараз для себе і близьких. Пам'ятайте про правило "Спочатку маску на себе, потім на ближнього". Можливо вам буде корисна данна стаття https://www.enableme.com.ua/ua/article/so-take-sindrom-bizenca-v-psihologii-i-ak-jogo-pozbutisa-9265

Категорії