Це цікаво: які бувають стадії горювання

Функції
Maryna_Koptel
Maryna_Koptel expert
відредаговано 4. лис 2022, 19:06 в Ментальне здоров'я

Американський психолог Елізабет Кюблер-Росс у 1969 році описала п'ять етапів (або стадій), через які проходить людина та її рідні, переживаючи та усвідомлюючи звістку про несприятливий прогноз хвороби.


Пізніше її концепція стала застосовуватися для описання процесу втрати, горювання, завершення відносин.


Ось ці стадії:


Шок чи заперечення

Гнів

Торг

Розпач або депресія

Прийняття


Розуміння процесів, що відбуваються на кожній стадії, дають нам можливість полегшити проходження кожної з них.


1. Шок/Заперечення

Людина заперечує будь-яку інформацію про подію, що травмує, і, ніби заморожується, кам’яніє. Часто виникає питання: «Як далі жити». Разом з тим заперечення та шок допомагають справлятися з горем, послабити смуток. Як тільки шок починає зникати, почуття, які колись пригнічувалися, виходять на поверхню.


2. Гнів

Коли людина не може утримати заперечення, вона переходить до стадії гніву, люті, заздрості чи образи. На цьому етапі люди часто запитують себе «чому я?», «Життя несправедливе!». Деякі можуть звинувачувати інших у тому, що сталося або перенаправляти гнів на близьких та сім'ю. Дослідники та фахівці у галузі психічного здоров'я погоджуються з тим, що даний гнів є необхідною стадією горювання. Важливо по-справжньому відчути та прийняти свій гнів. Гнів і злість є ресурсними станами, оскільки мотивують робити щось, не випадати з реальності.


3. Торг

Це спроба щось виправити в минулому, відстрочити. Головною складовою цієї стадії є магічне мислення. Людина намагається укласти угоду з вищими силами, Богом, самим собою чи ще кимось. «Якщо я зроблю оце, все повернеться на місце», «Я більше ніколи не буду робити..»


Заперечення, гнів і торг - три способи, за допомогою яких люди зазвичай справляються із досвідом втрати.


4. Депресія/відчай

Коли людина більше не здатна заперечувати втрату, коли усвідомлює, що не може змінити реальність за допомогою гніву і не може зменшити переживання втрати за допомогою торгу, починає проявлятись «почуття великої втрати». Втрата надій, планів, зв'язків, способу життя, майна - це все глибоко впливає на нас, і якщо ми повністю відкриті для цього досвіду, ми відчуватимемо глибокий смуток, який зазвичай називають відчаєм. На цій стадії здається, що біль ніколи не відступить. Людина стає байдужою до себе, інших, до захоплень, роботи. Людина не розуміє, як жити далі, де знаходити сенси і як справлятися з почуттями.

Можуть виникати суїцидальні думки.

Кюблер-Росс говорила, що людина не може пройти стадію депресії, доки не проживе глибину втрати.


5. Прийняття

На цьому етапі емоції стабілізуються. Людина знову повертається до реальності, визнаючи її як: «це те, з чим можна жити, це те, з чим можна впоратися». Приходить усвідомлення та прийняття того, що сталося (втрати, травматичної події..). Біль не вщухає, але ми вчимося жити з нею. Сум залишається, але людина не «провалюється» в нього. Вона поступово повертається до роботи, спілкування, захоплень, стосунків.


Дані стадії не є лінійними. Людина може перескакувати чи повертатися на попередню.

Хочу зробити акцент на тому, що печаль може ніколи не піти, проте важливо, щоб біль перестав руйнувати життя зараз.

Коментарі

  • Anatolii96
    Anatolii96 ✭✭✭
    відредаговано 7. гру 2023, 22:56
    Функції

    Безкоштовна психологічна допомога під час війни

    У нас на сайті вишла цікава новина з корисними контактами:

    Війна може викликати у людини страх за своє життя та життя своїх рідних і близьких.

    Під час війни людям доводиться переживати складні ситуації. Наприклад, обстріли, повітряні тривоги, поранення чи смерть людей. Усі ці події можуть викликати стрес у людини. Стрес - це коли тобі неспокійно, тебе тривожать якісь думки, розгубленість.

    Якщо ти не можеш заспокоїтися, ти можеш звернутися до психологів. Психолог - це людина, яка навчилася і допомагає людям подолати стрес, заспокоїтися, краще розуміти себе. Психолог допомагає людям прийняти складні ситуації в житті.

    Кожна людина може звернутися до психолога по психологічну допомогу. Для того, щоб отримати психологічну допомогу, тобі необхідно домовитись про зустріч із психологом у його кабінеті чи онлайн.


    Корисні контакти психологів

    Нижче у списку ми надаємо контакти психологів і організацій, в яких працюють психологи. Вони безкоштовно надають психологічну допомогу...

    БІЛЬШЕ ЧИТАТИ ТУТ

Категорії