Чи можуть мене звільнити чи не прийняти на роботу через інвалідність?

Функції
Татьяна
відредаговано 20. лют 2024 в Юридичні питання


Найкращі відповіді

  • Mariia
    Mariia expert
    Відповідь ✓
    Функції

    Доброго дня!

    Відмова у укладенні трудового договору або у просуванні по службі, звільнення з ініціативи адміністрації, переведення людини з інвалідністю на іншу роботу без її згоди з мотивів інвалідності не допускається, за винятком випадків, коли висновок медико-соціальної експертизи стан його здоров'я перешкоджає виконанню професійних обов'язків, загрожує здоров'ю та безпеці праці інших осіб, або продовження трудової діяльності або зміна її характеру та обсягу може призвести до погіршення здоров'я людини з інвалідністю.

  • Olga_K
    Olga_K expert
    Відповідь ✓
    Функції

    @Olga_EnableMe якщо це питання до мене, то, нажаль, я не можу відповісти, чи це була завуальована відмова, але стосовно питання, чи можна оскаржити рішення, відповідаю:

    Якщо людина з інвалідністю отримала відмову в посаді під час співбесіди через свою інвалідність (або вік!), то вона МОЖЕ оскаржити це рішення. Зазвичай це можна зробити за допомогою таких кроків:

    1. Звернутися до роботодавця з проханням надати письмове пояснення причин відмови в працевлаштуванні. Якщо відповідь не влаштовує, або її немає взагалі, можна переходити до наступного кроку.

    2. Звернутися до органу державного управління праці та соціальної політики для отримання консультації про свої права. Такі органи є в кожній країні Європи, і вони зазвичай можуть допомогти у вирішенні проблем з працевлаштуванням для людей з інвалідністю.

    3. Подати скаргу до національного регулятора або до суду з приводу дискримінації. У більшості країн Європи є закони, що захищають права людей з інвалідністю на рівні можливості щодо працевлаштування. Якщо особа вважає, що була дискримінована під час процесу співбесіди на підставі інвалідності, вона може звернутися до національного регулятора або до суду.

    4 Звернутися до міжнародних організацій, що захищають права людей з інвалідністю. Є багато організацій, які борються за права людей з інвалідністю, в тому числі на міжнародному рівні. Вони можуть надати консультації та підтримку у вирішпрацевлаштуванняцевлаштуванням.

Відповіді

  • @Olga_K яка наразі ситуація в Україні?

  • Olga_K
    Функції

    В Україні існує законодавча база, що регулює питання трудової діяльності осіб з інвалідністю. Зокрема, це Закон України "Про зайнятість населення" та Закон України "Про охорону праці".

    Згідно з цими законами, працівник з інвалідністю не може бути відмовлено у просуванні по службі, а також переведенні на іншу роботу з мотивів інвалідності без його згоди. Крім того, звільнення з ініціативи адміністрації можливе лише у випадку, якщо стан здоров'я працівника перешкоджає виконанню професійних обов'язків, загрожує здоров'ю та безпеці праці інших осіб, або продовження трудової діяльності або зміна її характеру та обсягу може призвести до погіршення здоров'я людини з інвалідністю.

    Також в Україні діє Закон України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", який передбачає права та пільги для людей з інвалідністю в різних сферах життєдіяльності, включаючи трудову діяльність.

    Зважаючи на це, можна сказати, що ситуація в Україні з питаннями працевлаштування та захисту прав працівників з інвалідністю має законодавче врегулювання і захист законом. Однак, як у багатьох інших країнах, існують певні виклики та проблеми, пов'язані з практичним застосуванням цих законів та забезпеченням повноцінного доступу до трудової діяльності.

  • Olga_EnableMe
    Функції

    Я нещодавно допомагала як волонтер немолодому чоловіку з інвалідністю (має помітні особливості хребта). Він хотів влаштуватись на роботу нічним сторожем і попросив мене допомогти перекласти йому на співбесіді. Бесіду проводила жінка і було помітно, що вона ставиться з переляком до мого підопічного. В результаті бесіди вона сказала, що буде обговорювати з своїм тімлідом, сама рішення прийняти не може. На мою думку це була завуальована відмова, щоправда, не знаю чи це через те, що українці (це було в Європі), чи через іналідність. Тут таке спірне питання, через що йому відмовили і як він може оскаржити рішення. І що взагалі робити в такому випадку? Чоловіку співчуваю та моя велика повага - міг би сидіти на соціалі (йому виплачують понад 1200 євро), але він хоче інтегруватись в суспільство і бути корисним та зайнятим, адже допомагає грошима своїй родині та онукам.


    Не підкажете що зробити можна?

  • JuliaFlower
    Функції

    Знаю, що у Центрах занятості надають послуги у пошуку роботи людям з інвалідністю. В мене так знайома знайшла роботу, але є ті, хто досі очікує на свою вакансію

  • Inna1980
    Функції

    А може мені хтось підказати,мене просто змусили в атб піти з роботи начебто мене обов'язково пізніше візьмуть,а так до цих пір уже більше 2 х років ніхто не бере,працювала, чесно,відповідально,я інвалід 3 групи на лівій руці немаю з пальці і понівечена рука попала під прес 18 років тому до цього в атб пропрацювала майже 3 роки,що мені робити?

  • Olga_K
    Функції

    @Inna1980 Доброго дня.

    Щодо вашої ситуації, я розумію, що ви працювали протягом трьох років і виконували свої обов'язки відповідально. Ось декілька порад, які можливо можуть вам допомогти:

    1. Перевірте законодавство: Ознайомтеся з трудовим законодавством України та правами інвалідів. Переконайтеся, що ваше звільнення не суперечить закону і не є дискримінацією на підставі інвалідності.
    2. Зверніться до профспілки: Якщо ви входите до профспілки, зверніться до них для отримання консультації та підтримки. Вони можуть надати вам правову допомогу та поради щодо вашої ситуації.
    3. Зверніться до органів працевлаштування: Зв'яжіться з Державною службою зайнятості України або іншими органами, які надають підтримку працевлаштуванню. Поцікавтесь можливостями трудової реабілітації та програмами підтримки для людей з інвалідністю.
    4. Проконсультуйтеся з юристом: Зверніться до кваліфікованого юриста зі спеціалізацією на трудовому праві або правах інвалідів. Вони зможуть розібратися в вашому випадку, дати юридичну оцінку ситуації та надати вам поради щодо подальших дій.
    5. Шукайте нову роботу: Не зупиняйтеся і продовжуйте активний пошук нової роботи. Розгляньте можливості в інших магазинах, компаніях або сферах діяльності, де ви можете використати свої навички та досвід.

    Незнаючи за якою статтею вас звільнили, дуже важко надати максимально розгорнуту відповідь. Якщо ви пішли за власним бажанням (хоча і не за власним) то звичайно це може ускладнити процес оскарження.

Категорії